30.
December

Rok 2019 bol pre Slovenskú asociáciu silných mužov výnimočný. Okrem opäť množstva skvelých akcií, ktoré SASIM pripravil sa celý rok niesol v znamení jubilea. Dvadsať rokov ubehlo od založenia asociácie, ktorá zastrešuje silných mužov či i silné ženy na celom Slovensku. Poďme si na tento rok spomenúť v krátkom prehľade.

Každú sezónu začíname tréningovým seminárom. Nebolo tomu inak ani toho roku a na odborné prednášky či tréningy vedené pod jedným zo zakladateľov silných mužov na Slovensku, Rasťom Švecechom, boli skvele pripravené. Nováčikovia získali trénerský certifikát a i v nasledujúcom roku pripravujeme seminár pre vyškolenie nových trénerov.

Súťaže nám začali tradične majstrovstvami Slovenska v dvíhaní klady, kde si tituly odniesli Igor Virág /U90kg/, Soós Miklos /U105kg/ a František Piros /OPEN/. Na pretek prišlo množstvo nových tvári a to nás rozhodne potešilo. V strednej váhovej kategórii si s výkonom 150 kilogramov vylepšil Slovenský rekord Miklos.

Po MSR v dvíhaní klady sa zorganizovali MSR vo váhových kategóriách do 90 a do 105 kilogramov. Tituly si odniesli Igor Virág /U90/ a Pytiu Kadáši /U105/. Pre Igora tak išlo o druhý titul majstra Slovenska v roku a potvrdil tak rolu jednotky v najľahšej kategórii. Následne sme spoznali i najsilnejšieho Slováka pre rok 2019. Po rokoch čakania si titul vybojoval František Piros, ktorý získal svoje prvé zlato a veríme, že nie posledné.

Slovenský pohár silných mužov začal písať svoju trinástu kapitolu tradične v Prešove. Svoje prvé sezónne víťazstvo na východe získal Denis Hanák. Druhé kolo sa presunulo do Púchova, kde zažil víťazný comeback Tomáš Galbo. V treťom kole v Trenčianskych Tepliciach vyhral pre zmenu Arnold Ferencz. Po troch kolách bol tak lídrom bodovania Slovenského pohára Denis Hanák. I túto sezónu niesol Slovenský pohár názov X-fit cup.

Po amatérskych pretekoch prišlo exhibičné súťažné vystúpenie profíkov v Radošinej, kde zvíťazil Feri Piros v Európskeho konkurencii silákov. Neďaleko Radošinej, v Piešťanoch, si vo štvrtom kole SP opäť vybojoval prvé miesto Denis Hanák.

Dve majstrovstvá v jeden víkend sme zažili v júli, kde najskôr na majstrovstvách Európy zmiešaných tímov /Strongman+Strongwoman/ získala zlato domáca dvojica Piros – Vašková. Európskym najsilnejším juniorom do 105 kíl sa zasa stal Gilbertas Tamulevičius.

Nasledovali dve predposledné kolá strongman ligy amatérov. V Kežmarku i v Brezne vyhral Denis Hanák. Teší nás, že navštevujeme okrem známych i nové mestá a predstavujeme silákov tamojším obyvateľom. Čo nás rozhodne neteší, je, že s pribúdajúcimi kolami SP ubúdajú pretekári. V nasledujúcom roku teda bude každé kolo na prihlášky, aby sme zabezpečili dostatočné množstvo silákov.

SASIM trošku podporil i nezaradené preteky ako bol Lučanský bombis či Tatranský silák. Do budúcna sa budeme viac snažiť napomôcť novým pretekom a budeme veľmi radi, ak SASIM bude zastrešovať takmer každý pretek silákov na Slovensku. Chceme silákov spájať, nakoľko sme malá, no skvelá komunita.

V Sládkovičove i toho roku pripravil Marek Tóth skvelý pretek a František Piros ostal neporazený a získal ďaľší triumf. V Ploštíne na Eurolige opäť zvíťazil Ferencz Arnold a nenašiel v Európskej konkurencii premožiteľa. Práve on bude bojovať o profi kartu v nasledujúcom roku! Spoznali sme i držiteľa Česko – Slovenského pohára silákov, ktorým sa stal Tomáš Blažíček.

Následne sme si trošku zaspomínali na staré časy a založenie Slovenskej asociácie silných mužov sme patrične oslávili. Ocenili sme ľudí, ktorí sa o vznik zaslúžili či prezentujú SASIM v dobrom svetle doteraz.

Pohár Slovanov získal tento rok Rafal Kobylarz, ktorý i získal meč Matúša Čáka. Silák Piros na svetovom šampionáte v klade získal skvelé tretie miesto s hisotrickým výkonom 200 kilogramov! Stal sa tak vôbec prvým Česko – Slovenským pretekárom s daným výkonom! Mladší, Soós Miklos zapísal váhu 152,5kg a získal striebro vo váhe do 105 kíl!

Vo finále Slovenského pohára potvrdil svoju formu Denis Hanák a po Ľubovi Griglákovi, ktorý získal titul profesionála vďaka výkonom na majstrovstvách Slovenska silných mužov, získal profi kartu aj on. Historicky prvé majstrovstvá v ťahaní kamióna spoznali víťazov. Vo váhe do 105 kíl vyhral  Kadáši a i on po Virágovi oslavoval druhý titul majstra Slovenska. V OPEN váhe sa stal majstrom nováčik Štefan Nagy. Dúfame, že ho budeme v nasledujúcej sezóne vídať na podujatiach častejšie.

Záver roka patril Športfestivalu. Na preteku do 90 kíl vyhral Michal Druska, ktorý sa vrátil po zranení vo veľkom štýle. V 105le vyhral Ferjanc Lukáš a obe zlaté medaile tak putovali do Lúčok.

Máme tu záver roka 2019, záver jubeljnej 20-tej sezóny Slovenskej asociácie silných mužov. Ďakujeme každému jednému silákovi, siláčke, primátorovi, primátorke, partnerom a každému, kto akokoľvek napomohol, zviditeľnil či navštívil nejaký z pretekov SASIM-u. Sme nesmierne radi, že sa táto sezóna vydarila a na každom preteku vládla priateľská a uvoľnená atmosféra. Ako sa vyššie píše, sme malá komunita, no máme spoločné jedno – máme radi šport silných mužov.

Preto želáme do nového roka množstvo síl, skvelú zimnú prípravu každému, zdravie,šťastie a pohodu v novom roku, ktorý nás čaká. Odhoďme za chrbát nenávisť, závisť či namyslené egá a v novom roku napomôžme k opäť /veríme a dúfame/ skvelej sezóne s množstvom skvelých a zaujímavých pretekov!

Tešíme sa na rok 2020 a všetkým Vám úprimne ďakujeme! Slovenská asociácia silných mužov – spolu sme silní už 20 rokov!

Členský poplatok pre rok 2020!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM