Sasim Slovakstrongman


Prejdi na obsah

O NÁS


História a súčasnosť


SASIM bol založený 7.5.1999 ako združenie zastrešujúce činnosť ťažkých atlétov – silných mužov na Slovensku. Pri zrode SASIMu stál Ing. Milan Kálma, atypickými športmi nadšený podnikateľ, Milan Gabrhel, tréner a majiteľ fitnescentier, obaja z Trenčína a pretekár – silný muž Rastislav Ševcech z Dubodiela.

Prvá súťaž, ktorú usporiadal SASIM, sa konala cez letné prázdniny v centre Trenčína pred kultúrnym centrom ODA. Vysoká účasť divákov, ktorých prišlo prekvapujúco veľa utvrdila organizátorov v myšlienke pokračovať daným smerom. V roku 2000 sa do práce v asociácii aktívne zapojil Ing Jozef Čermák, ako manažér SASIMu. V roku 2007 vystriedal Ing Čermáka vo funkcii managera SASIMu najsilnejší Slovák za rok 2005 a 2006 Jan Křeháček.

V roku 2000 sa položili základy tradície usporadúvať súťaž silných mužov pod názvom „Meč Matúša Čáka Trenčianskeho“. Súťaž, v ktorej sa ako víťazná trofej udeľuje skutočný meč (replika zbrane rytierov štrnásteho storočia) je pripravovaná na profesionálnej úrovni. Sami pretekári jazdia radi do Trenčína súťažiť. Divácku kulisu (do 3 000 fanúšikov)môžu závidieť i futbalisti. V roku 2001 sa súťaž Meč Matúša Čáka Trenčianskeho usporiadala prvý krát na futbalovom štadióne na Sihoti v Trenčíne.

V roku 2002 SASIM uviedol do činnosti v mestskej športovej hale na Sihoti v Trenčíne tzv. centrum atypických silových disciplín, ktoré je jediné na Slovensku. Chodia sem trénovať aj pretekári z Lipt. Mikuláša, Levíc, Komárna a príležitostne aj z ČR. V centre je k dispozícii náradie ako betónové gule do 190 kg, schody sily so závažiami do 260 kg, super –yok s hmotnosťou do 400 kg, pneumatiky 2 x 600 kg, kufre 2 x 150 kg, klady 1 x 125kg nakladacia, 2 x 135 kg, 2 x x130 kg, Barbar Conan 330 kg a špecialita – oceľový kôň v životnej veľkosti , vážiaci 400 kg, ktorý sa prenáša na ramenách na vzdialenosť 20m. Novinkou je automobil, vážiaci 850 kg, určený k prevracaniu dookola.


Na spoločnej porade SASIMu a ČASIMu dňa 15.11.2003 v Mokrej pri Brne bolo dohodnuté, že Slovenskí pretekári zastúpení SASIMom sa budú v roku 2004 samostatne uchádzať o vstup do celosvetovej federácie ťažkých atlétov IFSA. Tak sa aj stalo, v apríli bola
podpísaná zmluva o prijatí SASIMu do IFSA, v júni zaplatený členský poplatok, čím sa stal SASIM zastupujúcou organizáciou silných mužov celého Slovenska voči svetovej federácii. Čiže SASIM bude rozhodovať o tom, ktorý z pretekárov na základe výkonnosti budú zastupovať Slovensko na medzinárodných súťažiach poriadaných IFSA.

Z dôvodu vyhľadávania talentov sa otvárajú dvere pretekárom, javiacim záujem o tento šport z celého Slovenska. SASIM umožní tréningy v centre organizácie a súčasne ich bude kvalifikovať do súťaží na základe výkonnostného testu, ktorý je stanovený pre všetkých záujemcov – začiatočníkov jednotne. Výkonnostný test zahŕňa tieto najzákladnejšie disciplíny, teda pretekár musí zvládnuť:

O za 60 sekúnd zodvihnúť nad hlavu oceľovú kladu O 30 cm, váhe 130 kg aspoň 2krát

O zodvihnúť betónovú guľu 135 kg ťažkú na stojan o výške 120 cm

O dva kufre vážiace po 150 kg (spolu 300 kg) preniesť súčasne bez položenia aspoň 10 metrov

O preniesť na chrbte bremeno vážiace 300 kg aspoň na vzdialenosť 10 metrov

Do súťaží sú vybraní potom tí s najlepšími výsledkami. Hore uvedené disciplíny a limity sú stanovené preto, aby mladí pretekári mali predstavu o zdvíhaných hmotnostiach a nárokoch výkonnostného testu.

Záverom zástupcovia organizácie SASIM vyzývajú všetkých priaznivcov tohto náročného športu k účasti na kvalifikačnom teste alebo vopred na tréningu v centre atypických silových disciplín. Nahlasujte sa písomne na adrese: sasim@slovakstrongman.sk
DOMOV | SASIM | O NÁS | STRONGMANI | KALENDÁR | ARCHÍV | FOTOGALÉRIA | Mapa stránky


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu