Piroš vyhral v Lubline!Haver šiesty!
06.
Máj

Prvá tohtoročná zastávka Slovenských silákov v zahraničí je za nami. V Poľskom Lubline sa včera skončil medzinárodný pretek na ktorom Slovenské farby reprezentovali František Piroš a Imrich Haver. Výpravu doplnil realizačný tým a to viceprezident SASIM Milan Gabrhel a sekretár SASIM Pavol Guga.

Ako zhodnotiť túto súťaž? Ja osobne si myslím, že sa nemáme za čo hambiť. V konkurencii domácich Poľských pretekárov, jedného Čecha a nás, si odnášame prvé- zlaté a šieste miesto.

Na Strongmanov čakalo hneď niekoľko prekvapení. Prvým takým prekvapením bolo, že pretek nebol ako býva na Slovensku ale i v iných krajinách zvykom, pod holým nebom, ale na divadelných doskách. Vypredané hľadisko povzbudzovalo nielen domácich ale i zahraničných pretekárov. Krásny nástup pri zvuku Slovenskej hymny nabudil určite každého Slovenského fanúšika, ktorí mali možnosť sledovať podujatie live na internetovej televízii.

Prvou  disciplínou bolo nosenie kufrov a ohrady na vzdialenosť. Fero Piroš odniesol obe náradia s malým vyšmyknutím do cieľa, no Imrichovi táto disciplína zjavne nesedela, preto ju nedokončil. Samozrejme, že sa pod to podpísala i nervozita, ktorá na prvom preteku sezóny je určite obrovská. Našťastie to bola len štartovacia disciplína.

Druhou disciplínou bolo dvíhanie 125kg Apolónovej nápravy. Tu už to našim pretekárom šlo o poznanie lepšie. Piroš je známy svojím silným výrazom, čo i potvrdil a suverénne vyhral druhú disciplínu. Haver sa nenechal zahambiť a predviedol taktiež skvelý výkon.

Do tretej disciplíny sa našim už šlo lepšie. Prenášanie Superyoku spojené s vykladaním sudov na pódium bolo skôr pretekom o čas. Na superyoku boli na oboch stranách pridané i Poľské devy, ktoré určite mali strach a Paviel Chrusciski pri rýchlosti s akou položil náradie jednu i zhodil na zem. Našťastie sa jej nič nestalo a s úsmevom pokračovala ďalej. Nenašiel sa v hale nik, kto by jej nechcel oprášiť od prachu sukničku Wink Naši borci predviedli skvelý výkon a držali sa na popredných priečkach.

Prehadzovanie 150kg gule bolo štvrtou disciplínou. Obaja naši pretekári sú vynikajúci guliari, dôkazom bola už druhá vyhraná disciplína pre Františka Piroša a druhé miesto v disciplíne Imricha Havera. Obaja prehadzovali gule akoby nevážili ani spomínaných 150kg a diváci im darovali obrovský potlesk.

Pri piatej disciplíne opäť asistovali krásne Poľské hostesky. Niekedy som si myslel, že diváci sem prišli hlavne kôli nim. Disciplína Conan je na Slovensku známa, no naši siláci v nej príliš skúseností neukázali. Veľa bodov si nepripísali a na prvých troch priečkach boli minimálne odstupy. Prvé miesto si držal František Piroš, za ním Čech Jiří Žaloudek s len bodovým odstupom a na treťom mieste poriadateľ pretekov Józef Tomaszewski ktorý na prvé miesto strácal len dva body. Bolo hneď jasné, že celkové poradie rozhodne až posledná, šiesta disciplína.

Mŕtvy ťah o váhe 300kg nieje ľahká záležitosť pre žiadneho Strongmana. Imrich Haver potreboval bodovať, čo sa mu nepodarilo a spadol zo štvrtej, na celkové šieste miesto. Keď Jirko Žaloudek nedokázal spraviť ani jedno opakovanie, bolo jasné, že o prvé miesto sa pobije náš, František Piroš a organizátor Józef Tomaszewski. Spomínaný Joszef predviedol tri opakovania s touto ťažkou činkou a ako posledný prišiel na disciplínu Fero. Ten za výraznej podpory publika a s veľkou motiváciou ukázal silu svojho chrbta a predviedol štyri opakovania, čo mu stačilo na víťazstvo nielen v ďalšej disciplíne ale i v celkovom hodnotení.

Čo viac k tomu dodať. Záver ako sa patrí. Pretek plný zaujímavých zvratov, krásnych súbojov o čo najlepšie umiestnenie s vynikajúcim finišom nielen pre samotného Františka Piroša, pre ktorého to bolo prvé víťazstvo v Poľskej zemi, ale i pre Slovenskú asociáciu silných mužov, ktorá je s výkonom oboch pretekárov spokojná. Pevne veríme, že podobnú súťaživosť si obaja prinesú i prvého mája do Malaciek, kde sa budú konať Majstrovstvá SR silných mužov. Všetci ste srdečne vítaní.

(fotografie v galérii)

Sledujte nás na Facebooku
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
 Viktória Balódi
 Narodená: 13. 02. 2000
ČLENSKÝ POPLATOK 2021!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 07. 06. 2021) | Archív noviniek
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
ČLENSKÝ POPLATOK 2021!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 07. 06. 2021) | Archív noviniek
Partneri