Zamagurským silákom Róbert Blacha!
25.
Október

V predposlednú októbrovú sobotu sa na zamagurí v malom mestečku Spišská Stará Ves organizoval už tretí ročník amatérskeho siláckeho zápolenia s názvom „Zamagurský silák“. Tak ako po minulé roky bol organizátorom Tomáš Klimek. Nadšenec a fanúšik silových športov.

Od prvého ročníka sa snaží dvíhať úroveň podujatia vždy o stupienok vyššie. Nebolo tomu inak ani v tomto roku a pomocnú ruku mu podala Slovenská asociácia silných mužov. Podujatie rozhodoval medzinárodný rozhodca, Pavol Guga a bol prizvaný i člen výkonného výboru SASIM, viceprezident, Milan Gabrhel.

Už od počiatku tohto podujatia Tomášovi vypomáha i nový profi strongman Slovenska, Peter Rekenei, ktorý bol prítomný i na treťom ročníku. Hlavnému organizátorovi nechýba nadšenie pre silných mužov, pripravil pre pretekárov množstvo cien, postaral sa o pozvaných hostí (rozhodca, viceprezident), zabezpečil naozaj luxusné ubytovanie, stravu a postaral sa i o preplatenie cestovných nákladov. Sám sa angažuje o pridelenie licencie pre zorganizovanie Slovenského pohára a nevylučujeme, že v budúcom roku sa tam niektoré z podujatí Slovenskej asociácie silných mužov zorganizuje.

Poďme ale k podujatiu. Na piatich silákov čakalo šesť náročných disciplín. Už úvodné dvíhanie 80kg nápravy potrápilo zúčastnených borcov. Najviac platných pokusov sa podarilo predviesť zverencovi Róberta Blachu, Marekovi Bujdošovi. Robo taktiež patrí medzi fanúšikov a taktiež organizuje menšie podujatie známe ako „Chotčiansky silák“. I s Robom prebehla debata o získaní licencie SASIM-u.

(Adam Sobek a zdvih nápravy)

Druhou disciplínou bolo priťahovanie kamiónu. Tu sa taktiež darilo Bujdošovi, ktorý využil svoju váhu a kamión pritiahol na vzdialenosť niečo cez 6 metrov. Dráha bola mierne do kopčeka a dala mladým silákom skutočne zabrať.

Ako tretie v poradí nasledovalo nosenie 220kg ohrady a vzdialenosť desať metrov tam a desať metrov späť. Tu začínal zúročovať svoje skúsenosti Robo Blacha a danú dráhu prebehol za najrýchlejší čas. Postupne sa tak predieral po nevydarenom úvode do čela priebežného poradia. V prestávkach predvádzal exhibičné výkony nový profesionál silných mužov, Peter Rekenei. Diváci žasli nad tým, s akou ľahkosťou absolvoval dané testy sily. Petra budete môcť zhliadnuť i v prezentačnom stánku SASIM-u 5. decembra na Športfestivale! (www.sportfestival.sk)

(Peter Medvec a nosenie ohrady)

Štvrtý test sily bolo prevracanie pneumatiky. Najrýchlejší bol opäť Robo Blacha. Do predposledných dvoch disciplín tak išiel tréner – zverenec s rovnakým bodovým ziskom. Robert Blacha i Marek Bujdoš mali zhodne 16 bodov, na krk im dýchal domáci pretekár, Anton Mačutek, ktorý zaostával len o dva body.

(Marek Bujdoš a prevracanie pneumatiky)

Mrtvý ťah s automobilom, ako tradičná silácka disciplína, nemohol chýbať ani na Zamagurí. Už tretie víťazstvo v disciplíne si s piatimi pokusmi vybojoval Róbert Blacha. Nakoľko Marek Bujdoš nezvládol ani jeden zdvih, Anton Mačutek sa tak dostal na druhé miesto priebežného poradia. O víťazovi tak mala rozhodnúť posledná disciplína.

(Anton Mačutek a mrtvý ťah)

(Robo Blacha a mrtvý ťah)

Tou boli schody sily a tri závažia. Najrýchlejší nebol ani Blacha, ani Mačutek ale prekvapivo Adam Sobek, ďaľší so zverencov Roba Blachu. Robovi ale stačil získaný náskok s predošlej disciplíny a nakoľko skončili narovnako s Mačutkom, víťazom tretieho ročníka sa zaslúžene stal Róbert Blacha!

(Peter Rekenei pri jednej z jeho exhibičných disciplín)

Výsledky: 1.Róbert Blacha 24,5b, 2.Anton Mačutek 21,5b, 3.Marek Bujdoš 17b, 4.Adam Sobek 11b, 5.Peter Medvec 4b.

(Víťazné trio zľava Mačutek, Blacha a Bujdoš)

Pozrite si i reportáž z podujatia: https://www.youtube.com/watch?v=5-2akRpAvgM

Ďakujeme organizátorovi Tomášovi Klimekovi, ktorý pripravil bravúrne tretí ročník Zamagurského siláka, za pozvanie ako medzinárodného rozhodcu Pavla Gugu, tak i viceprezidenta SASIM-u, Milana Gabrhela. Pevne veríme, že debaty, ktoré sme absolvovali ako s Tomášom tak i s Robom padli na úrodnú pôdu a k budúcemu roku pribudne ako Zamagurský silák, tak i Chotčiansky silák do kalendára Slovenského pohára silných mužov! Sledujte náš FB – Slovakstrongman, a budete informovaní o všetkom, čo Slovenská asociácia silných mužov pripravuje!

 

Sledujte nás na Facebooku
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
 Viktória Balódi
 Narodená: 14. 02. 2000
ČLENSKÝ POPLATOK 2021!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 07. 06. 2021) | Archív noviniek
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
ČLENSKÝ POPLATOK 2021!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 07. 06. 2021) | Archív noviniek
Partneri