V Ploštíne víťazstvo pre Kobylarza!
15.
September

Profesionálnym silným mužom v tomto roku skončil seriál pretekov zaradených do Stredoeurópskeho pohára. Záverečným vystúpením v sezóne 2017 sa stalo kolo v Ploštíne. Neďaleko Liptovského Mikuláša, v rodisku prezidenta Slovenskej asociácie silných mužov, Vladimíra Bátika sa tak stretlo osem najsilnejších mužov Európy.

Mimochodom, zakladateľom tohto jedinečného pohára, kde sa preteky striedajú v Poľsku, na Ukrajine, v Českej republike a domácom Slovensku, je viceprezident SASIM-u, Milan Gabrhel. On je prezidentom Stredoeurópskeho pohára a práve on stojí za vznikom profesionálnej ligy strongmanov.

Tri závody v Českej republike /Aš, Čáslav, Žďár nad Sázavou/, štyri v Poľsku /Mielec, Opatów, Nowa Sarzyna, Tarnogrod/ a dva na Slovensku /Galanta, Liptovský Mikuláš – Ploštín/ postupne absolvovalo tridsať rôznych pretekárov. Získať prvenstvo na tomto pohári si vyžaduje účasť na čo najväčšom počte kôl a pripísať si najviac bodov. Prvým víťazom sa stal Branislav Golier, kvarteto prvenstiev získal Konstantin Iljin a víťazom sa stal aj Igor petrík. Tento rok mal k prvenstvu našliapnuté Rafal Kobylarz, ktorý sa zúčastnil aj na poslednom kole.

Prišiel aj jeho prenasledovaťeľ, Volodymyr Cyfra a na štarte sa objavil aj Konstantin Iljin, Ivan Hryhorovskyy, Jirko Žaloudek, Milan Šuľan. Prišla aj dvojica Golier – Petrík, napriek tomu, že obaja sa zúčastnili v sobotu podujatia o meč Matúša Čáka, ktorý Igor Petrík dokázal vyhrať a Braňo Golier získal štvrté miesto. Na silákov čakalo päť testov sily.

Úvod patril ťahaniu dvoch osobných automobilov priviazaných za sebou. Pomerne ľahšiu disciplínu rozhodli v cieli minimálne sekundové odstupy. Prvenstvo na začiatok preteku získal líder bodovania Kobylarz pred Iljinom a Cyfrom.

Okrem ťahania automobilov mali pretekári autá aj držať na šikmých plošinách. Disciplína známa ako „Hercules hold“ dopriala víťazný pocit Igorovi Petríkovi. Hneď za ním skončil Cyfra a tretí Hryhorovskyy.

Nakoľko sa súťaž organizovala pri urbárskom dome, ako býva každoročne zvykom, jednou zo skúšok bolo prenášanie dreveného budzogáňu, ktorý vážil približne 150 kilogramov. Vzdialenosť bola tridsať metrov a rozhodlo najrýchlejšie prenesenie náčinia. Z prvenstva sa radoval opäť Slovák, tentokrát Golier pred Cyfrom a Žaloudkom.

Predposlednou skúškou bolo prenášanie páru 150 kilogramových kufrov. Neuveriteľný výkon podal Kobylarz, pre ktorého to bola už druhá vyhraná disciplína. Svoj súťažný štandard v Ploštíne si držal Cyfra, ktorý po jednom treťom mieste si pripísal už tretie druhé miesto zo štyroch testov. Tretí v nosení kufrov skončil Braňo Golier. Tu už bola vidieť vyčerpanosť a hlavne drobné zranenie Igora Petríka. Ten vydal pre víťazstvo na meči Matúša Čáka množstvo síl a i napriek drobnému zraneniu prišiel pretekať aj do Ploštína.

Záver patril prehadzovaniu 150 kilogramovej gule cez priečku. Prvenstvo znamenalo deväť prehodení. Na ich regulárnosť dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga. Ten je aj hlavným rozhodcom Stredoeurópskeho pohára silných mužov. Spomenutých deväť prehodení si pripísal Petrík, Iljin a Kobylarz. Druh miesto patrilo ôsmym zdvihom ktoré zvládol Golier a Cyfra, na miesto tretie stačilo päť prehodení ktoré zvládol Šuľan a Hryhorovskyy.

Práve deľba bodov na poslednom teste sily znamenala, že v Ploštíne sa zo zlata tešil Poliak Rafal Kobylarz. Práve víťazstvo na záverečnom preteku mu zabezpečilo, že sa stal držiteľom Stredoeurópskeho pohára pre rok 2017! V jeho aktuálnom ročníku absolvoval sedem kôl na ktorých si pripísal tri prvé a štyri druhé miesta. Stal sa tak štvrtým víťazom prestížnej trofeje.

Napriek vyrovnanému výkonu počas pretekov získal „iba“ striebro. V minulom roku sa mu tu podarilo vyhrať, a len málo stačilo a mohol vyhrať i v tomto roku. Mladý Voloďa Cyfra stále potvrdzuje, že je z roka na rok silnejší a súperiť dokáže aj s oveľa staršími a skúsenejšími pretekármi.

Bronz si z Ploštína odniesol nestarnúci Braňo Golier. Ten tak po „zemiakovej“ medaile z meča Matúša Čáka získal cenný kov neďaleko Liptovského Mikuláša a napravil si tak chuť po predchádzajúcom dni. Stále dokazuje, že napriek drobným zraneniam a veku, nepatrí do starého železa a má čo ponúknuť fanúšikom silných mužov na Slovensku.

Výsledky: 1.Rafal Kobylarž 32b, 2.Volodymyr Cyfra 31,5b, 3.Branislav Golier 24,5, 4.Igor Petrík 22b, 5.Konstantin Iljin 21b, 6.Jiří Žaloudek 18b, 7.Ivan Hryhorovskyy 16,5b, 8.Milan Šuľan 14,5b

Ďakujeme všetkým, ktorí napomohli ako i k celému ročníku Stredoeurópskej ligy, tak aj na záverečnom kole v Ploštíne. Vďaka patrí aj celému organizačnému tímu, prezidentovi a hlavnému organizátorovi Vladimírovi Bátikovi a celkovo všetkým, ktorí napomohli k úspešnému zavŕšeniu profi ligy pre rok 2017! 

Sledujte nás na Facebooku
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
 Viktória Balódi
 Narodená: 14. 02. 2000
Členský poplatok pre rok 2020!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 13. 01. 2020) | Archív noviniek
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
Členský poplatok pre rok 2020!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 13. 01. 2020) | Archív noviniek
Partneri