Titul najsilnejšieho muža sveta získal Oleksii Novikov!
17.
November

Tohtoročná sezóna sa nielen na Slovensku nevydarila podľa predstáv. Množstvo zákazov, príkazov, obmedzení... Ani súťaž, kde bojujú o titul najsilnejšieho muža sveta sa nezaobišla bez rôznych komplikácii. Najhlavnejšie boli zmeny dátumov, z ktorých nakoniec vzišiel termín 11. až 15. november 2020.

Okrem zmien dátumov sa komplikácie diali aj v nominácii pretekárov. Tohtoročný favorit Mateusz Kieliszkowski sa pred pretekom zranil, Gruzinec Konstantine Janashia bol pozitívne testovaný na COVID-19 a nenastúpil ani Martin Licis. Bez Hafthora Bjornsona, Eddieho Halla, Zydrunasa Savickasa či vyššie spomenutých borcov tak ostalo z veteránov iba zopár borcov a štartové pole doplnila nová generácia silákov. 

Na piaty titul si brúsil zuby Brian Shaw, o pódiové umiestnenie sa chcel pobiť J.F. Caron. Zo "starej gardy" nastúpil napríklad ešte Terry Hollands, Jerry Pritchet, Mikhail Shyvliakov, Mark Felix či Nick Best. Rozdelenie skupín bolo nasledovné:

Group 1: Jerry Pritchett, Gabriel Peňa, Luke Richardson, Pa O'Dwyer, Robert Oberst

Group 2: Adam Bishop, Mark Felix, Evan Singleton, Mikhail Shyvliakov, Kevin Faires

Group 3: Tom Stoltman, Oleksii Novikov, Maxime Boudreault, Trey Mitchel III, Gavin Bilton

Group 4: Jean-Francois Caron, Graham Hicks, Ervin Toots, Eythor Melsted, Bobby Thompson

Group 5: Brian Shaw, Luke Stoltman, Terry Hollands, Nick Best, Aivars Šmaukstelis

V prvej skupine si postup ustrážil Pritchett a Richardson, ktorý v „rozstrele“ porazil Besta. Rozstrel toho roku znamenal rýchlejšie vyloženie 8-mich gulí. V druhej skupine zapísal postupové prvé miesto Kevin Faires. V rozstrele mali byť proti sebe Singleton a Bishop. Prvý menovaný sa ale zranil a nahradil ho Shyvliakov. Postupové miesto ale získal Bishop. Tretiu skupinu ovládol Novikov, ktorý si tak napravil chuť po minuloročnom nepostupe. V rozstrele finále zapísal Stoltman pred Boudreaultom. Štvrtá skupina patrila Caronovi a Hicksovi. V piatej skupine si v závere neustrážil postup legendárny Hollands, ktorý v rozstrele nestačil na Šmaukstelisa. Mladý lotyš tak postupil spoločne s Brianom Shawom.

Finálova desiatka bola teda nasledovná:

Jerry Pritchett (USA), Luke Richardson (GBR), Kevin Faires (USA), Adam Bishop (GBR), Oleksii Novikov (UA), Tom Stoltman (GBR), J.F.Caron (CAN), Graham Hicks (GBR), Brian Shaw (USA), Aivars Šmaukstelis (LAT)

Finálové disciplíny:

Kombinácia 125kg kufrov a 454kg superyoke na vzdialenosť 25m (10+15), mrtvé ťahy na veľkých kotúčoch do maximálnej váhy, prehadzovanie 8 (18kg až 25kg) sudov, hercules hold, rebrík klád (130kg – 180kg) a dvíhanie gulí (150kg – 210kg).

Medzi najväčších favoritov patril Brian Shaw, ktorý chcel víťazstvom dorovnať 5 titulov Mariusa Pudzianowského. Dosť sa verilo i Tomovi Stoltmanovi, ktorý ale už od základnej skupiny hľadal tú správnu formu. S poradím mohol zamiešať aj Caron, Pritchett či Hicks, ktorí chceli byť rozhodne na pódiu.

Finále bolo rozdelené na dva dni a v každý deň čakalo na silákov trio prekážok. V prvej disciplíne si najviac bodov s prekvapením vybojoval Bishop pred Novikovom, ktorý mal v čase preteku iba 24 rokov! Tretie miesto získal Pritchett. Nešťastne sa finále skončilo pre Grahama Hicksa, ktorý sa hneď v prvej disciplíne zranil a z celého preteku tak musel odstúpiť.

V mrtvých ťahoch sa očakávalo, že duo Pritchett – Shaw sa bude biť o prvenstvo. To im obom „vyfúkol“ rekordným ťahom s váhou 537,5kg Novikov! Delené druhé miesto patrilo dvojici Caron – Pritchett. Záverečnou skúškou dňa bolo prehadzovanie súdkov cez priečku. Prvnestvo získal Stoltman, ktorý dobiehal stratené body z úvodu. Za ním skončil Caron, tretí bol Shaw.

Bodové poradie prvej trojky bolo pre všetkých, ktorí to sledovali iba podľa tabuľky a dostupných výsledkov, dosť prekvapivé. Video z akcie bude dostupné až vo vianočnom obobí a tak len málo viedí dokázalo preniknúť a ukázať suverenitu silákov v jednotlivých pokusoch. Viedol mladučký Oleksii Novikov pred Caronom/Bishopom (zhodný počet bodov) a Stoltmanom. Favorit celého preteku, Shaw, figuroval po troch testoch až na šiestom mieste a sen o piatom titule sa mu začal rozplývať...

Druhý finálový deň priniesol opäť množstvo zvratov. Najlepší úchop predvedol Caron pred Pritchettom a Bishopom. Štvrté miesto Novikova neznamenalo pre neho až takú stratu ako predposledné miesto v disciplíne pre Stoltmana. Ako sa v závere ukázalo, práve tento prepad ho možno stál prvenstvo v celkovom preteku. Po štyroch absolvovaných testoch sily sa očakával súboj medzi Novikovom a Caronom, ktorí získali rovnaký bodový zisk. Za nimi nasledoval s 5 bodovou stratou Pritchett, 6 bodov strácal Bishop a Stoltman dokonca 8 a pol boda!

Nasledovalo zdvíhanie klád, ktoré vyšlo Stoltmanovi pred Pritchettom a Novikovom. Mladý Ukrajinec tak predvádzal vyrovnaný výkon a v žiadnej z diciplín nestrácal dôležité body a od úvodu sa držal v čele celého štartového roštu. Tak ako Stoltman stratil na hercules holde, tak prišiel o veľmi cenné body Caron na kladách. Skončil predposledný a z druhého miesta klesol na tretie. Práve Stoltman na štvrtom mieste ale na neho strácal už iba pol boda. Kto sleduje šport silných mužov vie, že Stoltman patrí medzi skvelých guliarov a predviedol to aj skvelým finišom v záverečnom teste preteku. Prvým miestom v atlasových kameňoch si tak skvele zaistil striebro v celkovom hodnotení súťaže!

Nakoniec sa Caron predsa dostal na pódiové umiestnenie. Získal bronz a ako poznamenal František Oczi, stratil celkom isté druhé miesto. Práve v tomto je šport taký vrtkavý. Musíte bojovať až do konca a čo i len malé zaváhanie Vás vie pripraviť o skvelé miesto.

A to platí pre aktuálneho šampióna. Bojoval od začiatku do konca a stal sa z neho „The world strongest man“ pre rok 2020!  Nikto to nečakal ale predvedeným výkonom si to neuveriteľné viťazstvo zaslúžil. Mladý, 24-ročný Oleksii Novikov sa stal najsilnejším mužom sveta pre rok 2020. Pred dvoma rokmi vyhral „amatérskeho Arnolda“ v Amerike, v minulom roku nepostúpil zo skupiny (kto sleduje WSM, vie ako smolne) a v tomto roku sa raduje zo svojho premiérového víťazstva. Stal sa iba druhým Ukrajinským pretekárom (prvý bol Vasil Virastyuk v roku 2004), ktorý vyhral jednu z najprestížnejších súťaží vo svete silných mužov! Gratulujeme všetkým silákom a nás teší to, že sa s titulu raduje Slovan! Veľa sily priatelia!

Poradie WSM 2020: 1.Oleksii Novikov 47b - The world strongest man 2020, 2.Tom Stoltman 43,5b, 3.J.F.Caron 42b, 4.Jerry Pritchett 40b, 5.Brian Shaw 35,5b, 6.Adam Bishop 34b, 7.Kevin Faires 31b, 8.Aivars Šmaukstelis 28,5b, 9.Luke Richardson 22,5b, 10.Graham Hicks 1b – zranil sa v prvej disciplíne

Sledujte nás na Facebooku
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
 Viktória Balódi
 Narodená: 13. 02. 2000
Členský poplatok pre rok 2020!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 13. 01. 2020) | Archív noviniek
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
Členský poplatok pre rok 2020!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 13. 01. 2020) | Archív noviniek
Partneri