Pohár Vojtecha Zamarovského pre Jara Daňa!
12.
Máj

Jedenásť pretekárov sa stretlo v areáli Športhotela Ostrov na otvorení nielen sezóny Športhotela ale i nového ročníka Slovenského pohára silných mužov pre rok 2013. V tomto pohári sa stretávajú strongmani z radu amatérov, mladí chalani, ktorí si víťazstvom chcú vybojovať príslušnosť u profi tímu Slovenska. Víťaz vzíde na konci ročníka, ktorý v tabuľke bude mať z jednotlivých pretekov najviac bodov v tabuľke.

Zo známych borcov z uplynulých rokov ako Jaroslav Daňo, Marek Tóth, Peter Rekenei  alebo Peter Supák, navrátilcov ako Richard Kotian alebo Lászlo Zsemlye, sa na prvom kole stretli i nováčikovia ako Štefan Tumma, pre ktorého to v tomto roku bola druhá strongman súťaž (prvá v Prievidzi – MSR 2013), alebo Martin Vrábel. Ten prišiel z Bratislavy a v štartovnom poli bol najstarším pretekárom.  Na úvodné kolo prišli i nováčikovia z Poľskej družiny Krystian Zatorski a Krzekala Matej.

Prvá prekážka pre borcov mala váhu 105kg. Išlo o zdvíhanie klady na počet opakovaní do jednej minúty. Silu ramien demonštroval svojim výkonom v úvode preteku Marek Tóth, ktorý predviedol 10 platných pokusov. Na nedisciplinovanosť doplatil Jaroslav Daňo, ktorý v súťažnom zápale pozabudol kladu položiť v jednom z opakovaní na pneumatiky a šiel od stehien. Preto sa mu jedno opakovanie po rozhodnutí rozhodcu odrátalo. I tak zvládol v časovom limite úctihodných 9 opakovaní a pripísal si druhé miesto v úvode. Tretiu priečku obsadil Zsemlye s počtom opakovaní 8.

Na zvlhnutom a miestami mokrom teréne museli siláci v druhom teste sily predviesť šesť otočení so 400kg pneumatikou. Spraviť plný počet otočov sa za daných podmienok nepodarilo všetkým. Prvenstvo si ale heroickým výkonom v druhej skúške pripísal Zsemlye. Za ním nasledoval Štefan Tumma a tretie miesto obsadil Marek Tóth. Ten sa tak spolu so Zsemlyem dostal i do čela poradia.

Tretie v poradí nasledovalo prenášanie páru 120kg kufrov. Kôli chladnému a skôr jesennému počasiu sa vzdialenosť vytíčila „len“ na 20m. Najsilnejší úchop a rýchle nohy predviedol Fridrich Berecz. Druhé miesto patrilo prekvapivo novicovi Števovi Tummovi. Ten dokázal zúročiť zimnú prípravu a dokazoval, že má tie najvyššie ambície v Slovenskom pohári. Tretie miesto v disciplíne a upevnenie vedúcej pozície si vybojoval Zsemlye.

Predposledným meraním síl v Zamarovciach na Ostrove bolo nosenie jarma na pleciach alebo Superyoke. Váha 300kg a vzdialenosť 10metrov. Tu si prvenstvo tuho vybojoval Jaroslav Daňo, ktorý sa držal počas celého preteku v úzadí. Víťaznou disciplínou ale zamiešal kartami a zaostával len o bod za vedúcim Zsemlyem. Druhý skončil v prenášaní youku Berecz a tretí ešte stále líder preteku Zsemlye.

Záver podujatia, kde si víťaz vybojoval pohár Vojtecha Zamarovského, rodáka z obce Zamarovce, patril mrtvému ťahu.  Auto zasadené do kovovej konštrukcie mali siláci zdvihnúť najviac krát do jednej minúty. Najviac opakovaní predviedla dvojica pretekárov.  Prvý bol Marek Tóth, ktorý preteká už druhý rok v Slovenskom pohári spravil jedenásť platných pokusov a v závere preteku obsadil konečné druhé miesto. Rovnaký počet si ale pripísal i Štefan Tumma, ktorý napriek tomu, že v štartovom poli patril k nováčikom, predvádzal jeden úctyhodný výkon za druhým. To mu prinieslo v konečnom zúčtovaní tretie miesto! Víťazom úvodného kola Slovenského pohára silných mužov si skvelým finišom pripísal Jaroslav Daňo! Ten napriek bodovej strate z úvodu podujatia húževnato šiel za víťaznou trofejou a jeho osem opakovaní s automobilom a tretie miesto v záverečnej disciplíne znamenalo víťazstvo! Pohár Vojtecha Zamarovského sa ocitol v rukách Jaroslava Daňa, ktorý tak zaútočil na postup medzi profi tímu Slovenska správnou nohou!

Poradie:

1. Jaroslav Daňo 46b, 2. Marek Tóth 44,5b, 3. Štefan Tumma 44,5b, 4. Ladislav Zsemlye 43,5b, 5. Fridrich Berecz 42b, 6. Richard Kotian 30,5b, 7. Martin Vrábel 16b, 8. Peter Rekenei 15,5b,  9. Krzekala Matej 15,5b, 10. Peter Supák 14,5b, 11. Krystian Zatorski 6,5b.
Členský poplatok pre rok 2020!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM