Niečo o SP silných mužov
02.
Október

Slovenský pohár silných mužov skončil finálovým vyvrcholením v Bánovciach nad Bebravou. Tak ako sa na správne finále patrí, o víťazstvo do konca súperilo viacero borcov. Nakoniec, i za účasti zahraničných pretekárov, zostala zlatá medaila v rukách Petra Rekeneia.

Táto liga mladých borcov, ktorí zbierajú skúsenosti a z bodovania na konci ročníka vzíde nový profesionál, pokračovala svojim deviatym ročníkom. V roku 2007 ho založil viceprezident SASIM Milan Gabrhel spoločne s Jánom Křeháčkom a postarali sa spoločne o rozvoj športu silných mužov na Slovensku. Do kolotoča SP sa môže prihlásiť každý, kto si trúfa zasúťažiť na siláckom podujatí organizovanom Slovenskou asociáciou silných mužov. Rekordérom SP je Marek Markuš, ktorý i napriek trom víťazstvám v pohári absolvoval len zopár pretekov medzi profi strongmanmi. Pravidlá sú jednoduché – ak profesionál v jednej sezóne nenastúpi ani na jeden pretek, je z profi týmu vyradený a musí znova vybojovať postup v SP. Marek, ktorý zvíťazil, šiel skúšať šťastie do zahraničia, vrátil sa, zvíťazil, zranil sa a tak to šlo dokola. I tak je to ale neuveriteľné, že vždy, keď sa vrátil, zvíťazil. Ohromujúca je jeho sezóna 2014, keď dokázal zvíťaziť na každom kole Slovenského pohára.

/Marek Markuš/

Pripomeňme si teda víťazov jednotlivých ročníkov. Ten prvý, ktorý sa organizoval v roku 2007, vyhral spomínaný Marek Markuš. V druhom ročníku sme videli postúpiť medzi profíkov Michala Petríka /2008/, ktorý sa i pýši jedným titulom „Najsilnejší Slovák“, konkrétne v roku 2010.

/Michal Petrík - farmárska chôdza - Slovakia strongest man 2010/

V treťom roku dominoval Michal Šimovič /2009/, ktorý zvíťazil hlavne vďaka vyrovnanej sezóne, absolvovaní všetkých kôl a vďaka zaváhaniu favoritov. I to ale k športu patrí a zaslúžene sa tak radoval z víťazstva v bodovaní.  V štvrtom roku organizovania SP sa z postupu tešil Ladislav Zsemlye/2010/, ktorý dal zabrať i českým borcom, ktorí na neho nevedeli nájsť správny recept ako ho poraziť. Piaty rok patril znova „obojživelníkovi“ Markušovi /2011/, ako o ňom napísal jeden športový portál. Prečo obojživelník? Marek okrem úspešných výsledkoch v siláckych zápoleniach zbieral úspechy i na poli silového trojboja a získal i niekoľko titulov majstra Slovenska. Šiesty ročník opanoval zverenec Braňa Goliera, Dávid Ďatelinka /2012/. Ten sa prednedávnom oženil so svojou partnerkou a VV SASIM mu želá mnoho šťastných rokov. Rok po postupe Dávida si profi kartu získal do svojich rúk Marek Tóth /2013/. Tento borec každou sezónou absolvuje množstvo siláckych zápolení doma i v zahraničí. Zbiera množstvo skúseností, úspechov a hlavne spoľahlivo reprezentuje ako Slovensko tak i SASIM. Pre zaujímavosť, v tomto roku 2015 absolvoval neuveriteľných 25(!) siláckych zápolení, čo je už silná káva! No a svoj tretí primát si vybojoval Markuš /2014/ v už spomenutej sezóne bez jediného zaváhania. Zvíťazil na všetkých kolách a právom postúpil medzi elitu. Bohužiaľ, zdravotné problémy mu zabránili v štarte medzi profi borcami a preto nieje vylúčené, že možno v niekedy v budúcnosti ešte zvýši počet víťazstiev v Slovenskom pohári.

/Dávid Ďatelinka/

/Marek Tóth/

V poslednom roku sa z víťazstva radoval Peter Rekenei. Za účasti sedemnástich borcov si pripísal najviac bodov v konečnom hodnotení. Zo šiestich kôl našiel premožiteľa iba v Beckove /4.kolo/, kde ho premohol iba jeho zverenec. Peter sa tak stal novým profesionálom a pevne veríme, že svoje tohtoročné výkony dokáže opäť posunúť o stupienok vyššie. Okrem seba samého svedomito pripravuje i svojich sparingov, taktiež účastníkov SP /Griglák, Rákoci/ a pevne veríme, že i do budúcna objaví vo svojom okolí nejaké nové talenty. Peťo tak zavŕšil úspešný rok postupom medzi profesionálov a budúci rok ho tak už v SP neuvidíme. 

Od svojho založenia sme na jednotlivých kolách SP mohli vidieť množstvo skvelých pretekárov, objavili sme veľa talentov a i keď nie všetci spomenutí v článku vinou zranení alebo iných prekážok, nepretekajú tak sa nezmazateľne zapísali do histórie tohto pohára. Pevne veríme, že noví pretekári naberú odvahu a uvidíme ich či na tréningových kempoch alebo seminároch, ktoré SASIM každoročne pred novou sezónou poriada, alebo na niektorom z organizovaných podujatí. Tešíme sa na každého!

Už čoskoro sa môžete tešiť i na obšírnejší report z ročníka Slovenského pohára silných mužov 2015. Dozviete sa aké má výkony v benčpresse, mrtvom ťahu alebo napríklad v drepe prvá  pätica bodovania. Sledujte naše stránky a propagujte našu fanpage! A ak ste ešte nevideli aftermovie z historickej akcie Meč Matúša Čáka 2015 – tak sledujte:

https://www.youtube.com/watch?v=rs6yxjdDq3o

Sledujte nás na Facebooku
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
 Viktória Balódi
 Narodená: 14. 02. 2000
ČLENSKÝ POPLATOK 2021!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 07. 06. 2021) | Archív noviniek
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
ČLENSKÝ POPLATOK 2021!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 07. 06. 2021) | Archív noviniek
Partneri