Meč po druhýkrát v rukách Igora Petríka!
10.
September

FOTO: Muscle&Fitness - Erik Rédli

Osemnásť rokov sa stretávajú silní muži Európy, aby bojovali o trofej, ktorá má v športe strongman svoje miesto. Pre každého pretekára je česť získať meč Matúša Čáka a každý z pozvaných silákov sa nesmierne teší, že dostal možnosť súperiť s najlepšími a zapísať svoje meno, pokiaľ sa podarí vyhrať, do galérie víťazov. Záštitu nad mečom Matúša Čáka prezval predseda TSK, Jaroslav Baška. 

Nebolo tomu inak ani v druhú septembrovú sobotu. Osem najsilnejších mužov sa stretlo na Trenčianskom hrade. Štartovú listinu tvorilo domáce duo Igor Petrík a Branislav Golier, ďalej Sucman Rodion /Moldavsko/, Konstantin Iljin a Oleg Pylypiak /Ukrajina/, Janusz Kulaga /Poľsko/, Lukáš Svoboda /Česká republika/ a Andi Hophner /Nemecko/. Na všetkých čakalo päť náročných testov.

Úvod patril testu sily pliec a tricepsov. Ťažká 135 kilogramová klada bola nad možnosti Braňa Goliera, ktorý bohužiaľ nepredviedol ani jeden pokus. Ten sa zdarne podaril Hopfnerovi, trikrát dostal nad hlavu náčinie Rodion, ktorý tak získal na začiatku preteku bronz. Striebro si delilo trio Svoboda, Pylypiak a Petrík /4x/. Práve 113 kilogramový Pylypiak udivoval perfektnou vzpieračskou technikou, ktorá mu pomohla k zisku dôležitých bodov. Víťazom sa na začiatku stal Iljin so šiestimi zdvihmi. Na ich regulérnosť dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga. Skvele mu sekundoval moderátor a viceprezident SASIM-u, Milan Gabrhel. Obaja boli organizátormi podujatia. 

Nasledovali štyri otočenia ťažkej 600 kilogramovej pneumatiky, ktorá patrí medzi vôbec najťažšie na siláckych zápoleniach. Prvú víťaznú disciplínu si pripísal so svojim bravúrnym výkonom Petrík pred Iljinom a Svobodom.

Nasledovala kombinácia dvoch náčiní, kde najskôr na vzdialenosť 20 metrov mali siláci preniesť 100 kilový hradný zvon a následne na tú istú trať aj 150 kilogramový meč. Tradične sa po úvodnom zaváhaní /tlakové disciplíny sú Braňovou slabinou/ dral do popredia Golier, ktorý si vybojoval plný počet bodov v danom teste, nasledoval ho Petrík, ktorý napriek bolestivom kŕči v pravom harmstringu /zadný stehený sval/ získal potrebné body do boja o trofej. Bronz v strede preteku získal Svoboda.

Predposlednou skúškou bolo dvíhanie osobného automobilu. Po rokoch sa prinavrátilo partnerské spojenie predajcu ARAVER a tradičného Trenčianskeho podujatia silných mužov. O tom, že automobil nebol najľahší /na zadných sedadlách sedeli fitnessky z oddielu Fitness Gabrhel/, svedčí aj to, že ani jeden z borcov nedokázal predviesť viac ako osem zdvihov. Práve spomenutých osem zodvihnutí zadnej nápravy predviedol Iljin pred duom Petrík – Rodion /zhodne 7x/, tretie skončilo trio pretekárov Pylypiak – Golier – Svoboda /zhodne 4x/.

Záver napínavého podujatia rozhodlo prehadzovanie 150 kilogramovej gule cez horizontálnu priečku. Osem úspešných prehodení Igora Petríka rozhodlo o tom, že historická a veľmi cenená trofej ostane doma, na Slovensku. Po druhýkrát sa tak mohol Igor radovať z víťazstva na tomto prestížnom podujatí, keď zopakoval svoj triumf z roku 2014. Okrem trofeje, ktorou bola replika meča, získal aj pohár poslanca NR SR, ktorý venoval Jaroslav Ridoško. Jeho radosť umocňovalo i to, že dokázal poraziť súperov napriek drobným zraneniam, ktoré pozrbieral počas tohtoročnej sezóny. Aj týmto výsledkom len potvrdil, že momentálne je na Slovensku siláckou osobnosťou číslo jeden. Podarilo sa mu tak v tomto roku získať impozantné „double“, keď získal okrem meča Matúša Čáka i titul najsilnejšieho Slováka na začiatku roka.

Druhé miesto v záverečnom teste získal Iljin a to mu stačilo na celkové striebro na podujatí. Nepridal tak druhý meč do jeho už tak bohatej vitríny trofejí. Ten prvý získal naposledy v roku 2011. Aj tak predviedol skvelý výkon. Tretí na poslednej disciplíne skončil s piatimi prehodeniami Golier a Svoboda. Práve Lukáš Svoboda si odnášal z Trenčína bronzovú medailu. Po víťazných ťaženiach Čestmíra Šímu na Slovensku /vyhral Pohár Slovanov i kolo EP v Galante/, tak do Českej republiky putuje opäť medaila, tentokrát s bronzovým leskom.

Výsledky: 1.Igor Petrík 35b, 2.Konstantin Iljin 33b, 3.Lukáš Svoboda 27b, 4.Branislav Golier 22,5b, 5.Sucman Rodion 22,5b, 6.Oleg Pylypiak 13,5b, 7.Janusz Kulaga 13b, 8.Andi Hopfner 9,5b

Ďakujeme všetkým partnerom preteku, Trenčianskemu samosprávnemu kraju a jeho predsedovi Jaroslavovi Baškovi, ktorý prevzal záštitu nad podujatím, poslancovi NR SR Jaroslavovi Ridoškovi, partnerom Bytas, Unipid, Araver, Kebabizni, ktorá našich borcov výdatne nasýtila, Trenčianskemu múzeu a všetkým, ktorí napomohli k zdarnému osemnástemu ročníku podujatia, meč Matúša Čáka!

Sledujte nás na Facebooku
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
 Viktória Balódi
 Narodená: 14. 02. 2000
Členský poplatok pre rok 2020!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 13. 01. 2020) | Archív noviniek
Strongmani
 Denis Hanák
 Narodený: 15. 04. 1991
Členský poplatok pre rok 2020!
Pripomíname o povinnosti každého pretekára uhradiť členský poplatok 10,-€ na prvej súťaži alebo zaslať na č.ú. SK2675000000004004470366 Ako poznámku uviesť meno pretekára. Ďakujeme. SASIM
(pridané 13. 01. 2020) | Archív noviniek
Partneri